Župa Svih Svetih Aladinići

Svetkovina Svih Svetih

Župa Svih Svetih Aladinići-Dubrave,proslavila je još jedan patron župe kao veoma važan događaj za život svoje župne zajednice. Živeći svoj patron, primjećujemo i svjedočimo duhovni rast naše župne zajednice predvođene našim župnikom don Marinom Krešićem.

Kroz večeri trodnevnice započeli smo bližu pripravu za našu svetkovinu. Prvu večer trodnevnice, 29. listopada, svi vjernici mogli su pristupiti sakramentu Pomirenja, a na raspolaganju su bili don Josip Mužić, župnici okolnih župa i naš župnik don Marin Krešić. Uoči Svete Mise, djeca i mladi su predmolili svetu krunicu, baš kao i cijeloga listopada. Sveto misno slavlje predvodio je don Josip Mužić, profesor na KBF-u u Splitu. Don Josip je posebno naglasio važnost življenja kršćanskog života po dvije zapovijedi ljubavi; ljubiti Boga i svoga bližnjega. Bez istinske ljubavi prema ove obje strane, ne može biti niti istinskog čovjeka vjernika. Misno slavlje animirao je mješoviti župni zbor župa Trebinja i Ravno pod vodstvom svoga župnika don Ivana Bijakšića.

Druga večer trodnevnice,30. listopada, također je započela pobožnošću svete krunice, a svetu Misu predvodio je don Ante Matešan, župnik župe sv. Solinskih mučenika iz Solina. Don Ante je u svojoj propovijedi naglasio kako vjernici često mogu biti „duhovno pogrbljeni“ i živjeti u nemoralu, ali kako nam jedino Gospodin može pomoći ako ga tražimo i trebamo. Baš kao i kod sv. Pavla, Gospodin često koristi našu sljepoću i zaslijepljenost kako bismo progledali i krenuli pravim putem. Naš mješoviti župni zbor, animirao je ovo misno slavlje.

Treću večer trodnevnice, 31. listopada, poslije pobožnosti svete krunice, svetu Misu ponovno je predvodio don Ante Matešan koji je naglasio važnost svjedočenja kršćanskog načina života u današnjem vremenu koje je izuzetno izazovno. Pozvani smo biti kršćani vjernici u zgodnim i nezgodnim vremenima. Svetu Misu animirao je naš dječji župni zbor, svojim zvonkim glasovima.

Na samu svetkovinu Svih Svetih, svečanu svetu Misu u koncelebraciji sa svećenicima susjednih župa, predvodio je Mons. Ivan Štironja, biskup porečki i pulski, ujedno sin ove župe. Mons. Ivan Štironja naglasio je kako je velika odgovornost na kršćanskim obiteljima i roditeljima u odgoju budućih naraštaja. Ne smijemo i ne trebamo dopuštati da nam društvo oblikuje djecu, nego smo to mi dužni činiti uz Božju pomoć. Na taj način koračamo putem svetosti imajući pred očima mnoge uzore vjere iz hrvatskog naroda. Moguće je i danas živjeti svetost vjerničkog života što nam svjedoče primjeri požrtvovnih ljudi koji su postali kruh za druge potpuno zaboravljajući sebe. Sveto misno slavlje animirao je naš mješoviti župni zbor. Nakon svečane svete Mise uslijedili su 23. „Dubravski susreti“. Mimohod kulturno umjetničkih društava krenuo je od škole prema crkvi i župnom dvorištu. Kroz narodne pjesme , nošnje i običaje, vratili smo se u našu prošlost i prisjetili se sa nostalgijom naših predaka i njihovih života.

Na „Dubravskim susretima“ sudjelovali su: HKUD „Bećarac“ Lepenica, HKUD „Prenj“ Prenj, HKUD „Bijelo Polje“ Bijelo Polje, HKUD „Domanovići“ Domanovići, HKUD „Jare“ Jare, HKUD „Stolac“ Stolac, HKUD „Crnač“ Široki Brijeg, HKUD „Rotimlja“ Rotimlja, ŽVS“Didak“ Gradnići, Čitluk, klapa „Lira“ Trebižat, klapa „Ero“ Mostar i HKUD „Dubrave“ Aladinići. U večernjim satima sve prisutne zabavljala je grupa „Konoba“.
Zahvaljujemo svemogućem Bogu i svima svetima na još jednom danu zajedništva i radosti u našoj župi!